Aktualności

Parafialna pielgrzymka do Włoch

Włochy

Na pielgrzymkę do Włoch wyjechaliśmy późnym popołudniem. Do Padwy, naszego pierwszego punktu programu przybyliśmy ok. 9 rano. Zwiedziliśmy Bazylikę św. Justyny, gdzie znajdują się szczątki św. Łukasza Ewangelisty. Św. Justyna jest po św. Antonim patronką Padwy. Następnie ruszyliśmy pieszo, zwiedzając Padwę, do Bazyliki św. Antoniego Padewskiego gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. W tej ogromnej Bazylice można podziwiać m.in grobowiec św. Antoniego oraz kaplicę relikwii różnych świętych, ale w szczególności św. Antoniego (język, oraz jego zęby). Następnie udaliśmy się w drogę do hotelu na odpoczynek.

Powstań i żyj… na Górze Światła

Chór na scenie śpiewa

Pierwszy akord… emocje… kolejny… poruszenie, przedsmak radości. Z każdym następnym dźwiękiem emocje schodzą w coraz głębsze pokłady naszych serc. Tęsknota, pragnienie spotkania…

Na scenę wchodzi główny Organizator wydarzenia - Jezus. Jezu uwielbiam Cię, Ty się wszystkim zajmij, bo ja mogę tylko zepsuć… Mógłbym rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady, ale nie… zostanę. Wyjdę z siebie, swoich ram i pozwolę się prowadzić Duchowi Świętemu. Skala barw emocji jest bardzo szeroka. Duch Święty lekkim powiewem muska nasze policzki, a zachodzące słońce ogrzewa lekko i ociepla chmury na niebie. Oddaje Ci życie swe, Ty Panie wiesz jakie jest.

Eucharystia jednoczy

Eucharystia w plenerze

Eucharystia to autostrada do nieba - tak powiedział błogosławiony Carlo Acutis poświadczając to przykładem swojego życia.

Dziś w uroczystość Bożego Ciała chwaliliśmy Boga za to, że możemy tą autostradą podążać. Eucharystia buduje wspólnotę kościoła, otwiera na potrzeby braci, inspiruje do głoszenia Chrystusa i jednoczy wiernych głosiły hasła poszczególnych ołtarzy zbudowanych na ulicy Bohaterów Orła Białego.

Na porębskim wzgórzu stoi kapliczka

Modlitwa przy kapliczce

Przez cały maj każdego wieczora w czterech zakątkach naszej parafii - bliżej nieba, czy wśród zieleni ogrodów, przy kapliczkach Matki Najświętszej płynęła modlitwa pieśniami i Litanią Loretańską.

„Kto spożywa Moje Ciało będzie żył na wieki”

Eucharystia

Dnia 5 maja grupa ponad 40 trzecioklasistów przyjęła po raz pierwszy Jezusa do swojego serca. Do tego wielkiego wydarzenia dzieci przygotowywały się przez osiem miesięcy uczestnicząc w katechezach w szkole oraz na spotkaniach wraz z rodzicami w kaplicy. Dzieci poznawały podstawowy katechizm i uczyły się znaczenia sakramentów w życiu chrześcijanina.

Apostolat Margaretka

Grafika Apostolat Margaretka

Dnia 1 maja, we wspomnienie św. Józefa rozpoczęły w naszej parafii modlitwę trzy nowe Margaretki za trzech posługujących u nas kapłanów - ks. Janusza, ks. Łukasza i ks. Pawła. Każda Margaretka to siedem modlących się osób w intencji wybranego kapłana do końca jego życia. Każda z osób modli się w innym dniu tygodnia. Modlitwa za kapłanów jest niezwykle cenna, gdyż takich mamy kapłanów jakich sobie wymodlimy.

Błogosławiona Rodzino Ulmów wstawiaj się za rodzinami naszej Parafii

Relikwie rodziny Ulmów

Dnia 14 kwietnia 2024 roku, w rocznicę Chrztu Polski, do naszej kaplicy zostały wprowadzone relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów.

Józef i Wiktoria Ulmowie prowadzili gospodarstwo w miejscowości Markowa na Podkarpaciu. Specjalizacją Józefa była uprawa warzyw i owoców, pszczelarstwo i hodowla jedwabników. Wśród licznych pasji głowy rodziny można wymienić bibliotekarstwo, konstruowanie różnych urządzeń (m.in. radia), fotografię. Mimo tak wielu zajęć i licznej rodziny Józef Ulma znajdował czas na działalność społeczną. Państwo Ulmowie mieli 6 dzieci. Wiktoria prowadziła dom i zajmowała się liczną gromadką dzieci. Mieszkali z dala od gospodarstw innych mieszkańców wsi. Byli wzorowym, pracowitym i rozmodlonym małżeństwem.

Dzień Dobra i Tydzień Biblijny

Kobieta czyta pismo święte

Na zakończenie Tygodnia Miłosierdzia i rozpoczęcie Tygodnia Biblijnego świętowaliśmy Dzień Dobra. Tak jak w tamtym roku otworzyliśmy z tej okazji mobilną kafejkę ze Słowem Bożym. Po każdej Mszy Świętej wolontariusze zespołu Caritas oraz Szkolnego Koła Caritas częstowali parafian herbatą, kawą (na razie do samodzielnego przyrządzenia w domu????) i ciasteczkami. Zachęcali również do losowania sigli biblijnych, wśród których ukryły się też niespodzianki biblijne. W kaplicy i na zewnątrz były wystawione egzemplarze Biblii i można było od razu sprawdzić co w dniu dzisiejszym mówi do nas Pan.

Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z diecezjalnym Świętem Caritas

Drodzy Diecezjanie!

Pełni paschalnej radości płynącej z tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa rozpoczynamy dzisiaj oktawę Wielkanocy, której zwieńczeniem będzie II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego. Niedziela Bożego Miłosierdzia, do której przygotowujemy się co roku poprzez odprawianą w naszych kościołach nowennę, zachęca nas abyśmy nie tylko wzywali Bożego Miłosierdzia wobec nas grzesznych ludzi, ale także świadczyli miłosierdzie wobec tych, którzy są w potrzebie i wymagają naszego wsparcia. Dlatego też od wielu już lat Niedziela Bożego Miłosierdzia rozpoczyna w Kościele Tydzień Miłosierdzia i obchodzona jest jako Święto Caritas, dla której Boże miłosierdzie jest wzorem i źródłem mocy w działaniu.

Misterium

Chłopiec jako Jezus prowadzony przez straż

W Niedzielę Palmową młodzież ze Szkolnego Koła Caritas przedstawiła w kaplicy Misterium Męki Pańskiej. Sceny z ostatnich dni życia Jezusa tak dobrze znane, za sprawą młodych aktorów poruszyły nasze serca do głębi. Byliśmy świadkami Ostatniej Wieczerzy,  modlitwy w Ogrodzie Oliwnym, rozmów arcykapłanów oraz spotkania z Piłatem, jak również Drogi Krzyżowej, śmierci a na końcu Zmartwychwstania i spotkania z Marią Magdaleną. Przemyślana narracja w tle pomagała przenieść nasze myśli do wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat i i uświadomić sobie po raz kolejny, że to nasze postawy i czyny przybiły Zbawiciela do krzyża.